- Odborné zamestnankyne z DDaDSS Záhonok Zvolen
- Na seminári boli aj zdravotnícki zamestnanci
- JUDr. Maroš Matiaško , LL.M., advokát
- Z prezentácie JUDr. Matiaška
Vzdelávanie odborných zamestnancov DD a DSS Záhonok Zvolen
V dňoch 21. – 22. júla 2014 sa v DSS Symbia vo Zvolene stretlo 22 odborných zamestnankýň zo všetkých stredísk DD a DSS Záhonok Zvolen, aby absolvovali seminár na tému „Zodpovednosť za svoje konanie v kontexte (ne)spôsobilosti na právne úkony a zodpovednosť za škodu u prijímateľov sociálnych služieb a práca s rizikom u prijímateľov sociálnych služieb“.
Už dlhý názov seminára napovedá, že táto téma je zložitá, na jednoduché otázky zvyčajne nenájdeme jednoduchú odpoveď, rovnaká situácia môže mať v rôznom kontexte rôzne riešenia. V prvej časti seminára sme sa venovali zbaveniu spôsobilosti na právne úkony, ktoré právnici označujú ako „právnu smrť“ . Tento akt je dnes aplikovaný u ľudí s mentálnym postihnutím po dovŕšení 18. roku, ale i u seniorov – u nich je dôvodom zhoršenie zdravotného stavu, ktoré im sťažuje až znemožňuje samostatné rozhodovanie . Keby sme v praxi dôsledne dodržiavali právne následky zbavenia spôsobilosti na právne úkony, tak takíto ľudia by si v obchode nemohli kúpiť ani rožok , lístok na MHD , vstupenku do divadla alebo na koncert. Paradoxom je, že tí, ktorí žiadajú o zbavenie spôsobilosti na právne úkony pre svojho blízkeho človeka , robia to v dobrej viere ochrany jeho zdravia, majetku. Na seminári odznelo mnoho príkladov z ktorých vyplynulo, že to tak nie je, aj občania zbavení spôsobilosti na právne úkony nesú v určitých situáciách zodpovednosť za svoje konanie. A keďže Slovenská republika ratifikovala Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím s účinnosťou od 25. júna 2010, v sociálnych službách sa upúšťa od zbavovania spôsobilosti na právne úkony a postupne sa pripravuje do praxe iný spôsob ochrany ľudí so zdravotným postihnutím – tzv. podporované rozhodovanie. Aby tento inštitút mohol v praxi bezpečne fungovať, pripravujú sa novely potrebných zákonov , ktoré musia byť navzájom kompatibilné (najmä Občiansky zákonník, Trestný zákon, Zákon o priestupkoch , Zákonník práce ).
Druhá časť seminára bola venovaná pojmom „náležitý dohľad zo strany poskytovateľa sociálnej služby“ a „práca s rizikom u prijímateľa sociálnej služby“ . Iný je pohľad na túto tému zo strany sociálnych pracovníkov, ktorí pracujú s malým dieťaťom a iný pohľad má sociálny pracovník ktorý poskytuje službu seniorom. Počas seminára sme riešili konkrétne situácie, ktoré zažívame s prijímateľmi služby a hľadali sme postupy, ktoré zabezpečia maximálny dohľad a zároveň minimalizujú riziko prípadnej škody pre prijímateľa ale aj pre poskytovateľa .
Seminár viedol JUDr. Maroš Matiaško, LL.M., advokát , ktorý sa venuje téme opatrovníctva ľudí so zdravotným postihnutím . O vynikajúcej odbornosti JUDr. Matiaška svedčia hodnotenia účastníčok seminára, z ktorých si dovolím citovať: „... výborne pripravený seminár, celá prezentácia zrozumiteľná aj ľuďom bez právnického vzdelania...“; „...zrozumiteľný výklad v konkrétnych situáciách...“; „... v každodennej práci s deťmi s autizmom pracujeme s rizikom a máme zodpovednosť, teraz budem vedieť svoje konanie lepšie obhájiť....“ .
PaedDr. Jana Izraelová,
DD a DSS Záhonok Zvolen,
vedúca strediska DSS Symbia a vedúca RCA
Pridala dňa 30.07.2014- Mgr. Mázorová Slavka